Niewykryte choroby serca mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowia, a nawet do śmierci. To właśnie one są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. By tego uniknąć należy udać się do specjalisty, który wykryje wszelkie nieprawidłowości odpowiednio wcześnie i dobierze właściwy sposób leczenia. Tą osobą jest właśnie kardiolog – nazywany ładnie lekarzem serc. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy należy udać się do kardiologa, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić oraz jak się przygotować do wizyty.
Czym zajmuje się kardiolog?
Kardiolog to lekarz, który specjalizuje się w chorobach i schorzeniach serca i układu krążenia, których grupa jest dość liczna. Leczenie u tego specjalisty zazwyczaj jest długotrwałe, ponieważ większość chorób serca ma charakter przewlekły. Do najczęstszych przypadłości, których leczeniem zajmuje się kardiolog, należą: wady serca (np. niedomykalność lub zwężenie zastawki mitralnej lub aortalnej), zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Leczenie tego typu przypadłości uzależnione jest od stopnia ich nasilenia i predyspozycji pacjenta. W niektórych przypadkach konieczne jest poddanie się operacji.
Jakie badania może zlecić kardiolog?
Jeśli zastanawiasz się, jakie badania może zlecić Ci kardiolog, mamy odpowiedź. Do najbardziej popularnych należą:
- EKG – podczas tego badania ocenia się rytm pracy serca, by wykryć jego zaburzenia. Cała czynność odbywa się za pomocą elektrod przyczepionych do skóry na klatce piersiowej.
- Echo serca – w trakcie tego badania ocenia się głównie prawidłowość budowy anatomicznej serca przy pomocy odbitych od niego fal ultradźwiękowych.
- Badanie holterowskie – jest to zapis EKG, który trwa zazwyczaj kilka dni. Chodzi tu w głównej mierze właśnie o ten czas, który pozwala na dokładniejszą analizę wyników.
- Badanie wysiłkowe EKG – również jest to zapis EKG, jednak podczas marszu na bieżni. Dzięki niemu można ocenić, jak serce reaguje na wysiłek.
Kiedy należy zgłosić się na wizytę do kardiologa?
Bardzo często pacjenci pojawiają się u kardiologa zbyt późno, ponieważ przez długi czas bagatelizowali niepokojące objawy. Tak naprawdę, u kardiologa możesz pojawić się po prostu profilaktycznie i zamiast czekać na sygnały choroby, będziesz mieć pewność, że jesteś zdrowy. Mimo to, warto pomyśleć o wizycie, jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na schorzenia serca lub jeśli Twój styl życia jest pełen stresu i przepracowania. Nie czekaj też z umówieniem się na wizytę, kiedy pojawiają się u Ciebie objawy takie, jak:
- ból i dyskomfort w klatce piersiowej,
- omdlenia i zasłabnięcia,
- duszności,
- łatwe przemęczanie się,
- zawroty głowy,
- nadciśnienie tętnicze.
Wizyta u kardiologa – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u kardiologa przed Tobą? Podpowiadamy, jak się przygotować. Pamiętaj, że najważniejsza jest szczerość. Im więcej lekarz dowie się o Tobie i przypadłościach serca w Twojej rodzinie, tym większe szanse na dobranie właściwego leczenia. Nie ukrywaj faktów o swoim stylu życiu i opowiedz o wszelkich objawach, które Cię niepokoją. Jeśli miałeś w przeszłości jakieś operacje, zabiegi lub na coś chorujesz możesz przygotować sobie taką listę lub zabrać ze sobą historię leczenia, by dać ją do wglądu lekarzowi. Kilka dni przed wizytą, dowiedz się również czy w Twojej rodzinie zdarzyły się przypadki chorób kardiologicznych, a na pewno będzie miało to znaczenie dla diagnozy. Jeśli masz wyniki badań, które robiłeś niedawno lub listę przyjmowanych leków, koniecznie zabierz je ze sobą i przedstaw lekarzowi. To ułatwi jego pracę i usprawni znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla Ciebie. Pamiętaj, szybkie dobranie leczenia w przypadku chorób sercowo-naczyniowych jest niezwykle istotne.