Fizjoterapeuta dziecięcy – kto to jest i dlaczego warto

fizjoterapeuta dziecięcy

Kiedy w Twoim życiu pojawia się dziecko, najważniejsze dla Ciebie staje się jego zdrowie i prawidłowy rozwój. By mu go zapewnić, potrzebny jest Ci fizjoterapeuta dziecięcy. Rodzice czasem popełniają drobne błędy podczas codziennych czynności, jak np. niewłaściwe noszenie dziecka na rękach i nie zdają sobie sprawy z tego, że to może wpłynąć na późniejsze zaburzenia. Dlatego, jeśli chcesz tego uniknąć, wspieraj odpowiedni rozwój swojej pociechy już od pierwszych miesięcy życia. Z tego artykułu dowiesz się, czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy i dlaczego warto skorzystać z jego usług.

Dlaczego fizjoterapeuta dziecięcy, skoro jest pediatra?

Zapewne myślisz, że skoro zabierasz swoje dziecko na wizyty do pediatry i masz pewność, że nie dzieje się nic złego, to nie potrzebujesz wizyty u fizjoterapeuty. I tu się mylisz. To właśnie ta osoba jest w stanie najlepiej określić poziom rozwoju Twojego malucha. Wbrew pozorom, fizjoterapeuta dziecięcy nie tylko rozwiązuje problemy i wątpliwości, ale również edukuje. Otrzymasz również dużo profilaktycznej wiedzy, która pomoże Ci unikać nieprawidłowości i błędów. Jako świeżo upieczony rodzic, od fizjoterapeuty dziecięcego możesz dowiedzieć się:

  • jak prawidłowo podnosić i podawać dziecko,
  • jak prawidłowo nosić je na rękach, by nie miało wad postawy,
  • jak układać je w pozycji leżącej,
  • na co zwrócić uwagę, gdy raczkuje, siedzi i zaczyna chodzić.

W jakiej sytuacji zgłosić się do fizjoterapeuty?

Jak już zostało wspomniane, przede wszystkim warto wybrać się do terapeuty z noworodkiem, by mógł rzetelnie ocenić poziom jego rozwoju. Dzięki takiej wizycie, terapeuta obserwując dziecko, będzie w stanie określić, jak dążyć do prawidłowych wzorców ruchowych czy na jakie szczegóły zwracać uwagę. Dodatkowo, jeśli pojawiają się nieprawidłowości, będzie można wykryć je bardzo wcześnie, a praca z tak małym dzieckiem jest znaczenie łatwiejsza i efektywniejsza niż z dzieckiem starszym. Dodatkowo, to niezwykle istotne, by potrafić właśnie pielęgnować malucha w codziennych czynnościach tak, by nie odbiło się to w przyszłości na jego zdrowiu.

Do fizjoterapeuty można zgłosić się również w sytuacji, kiedy rozwój nie wygląda tak, jak powinien. Gdy zauważysz jakieś niepokojące objawy, takie jak zbyt mała lub zbyt duża aktywność ruchowa dziecka, kłopoty ze snem czy nawet płaczliwość, od razu zgłoś się po poradę do fizjoterapeuty. Należy umówić się na wizytę również wtedy, gdy u dziecka stwierdzono wady postawy, koślawość stóp czy skoliozę, w stanach po urazach i wypadkach, a także gdy u dziecka występują dysfunkcje natury sensorycznej (np. kłopoty z równowagą czy sferą dotykową).

Kilka wskazówek przed pierwszą wizytą

Jeśli pierwsza wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego przed Tobą, warto pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim zadbaj o to, by opiekun, który zabiera dziecko na wizytę znał o nim wszelkie niezbędne informacje, gdyż ma to ogromne znaczenie w planowaniu terapii dziecka. Dodatkowo musi on być spokojny, by dziecko nie poczuło się zdenerwowane i cały czas miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj o tym, że jeśli możesz zaplanować godziny terapii, zrób to tak, by nie zaburzać planu dnia swojego dziecka. Dzięki temu będzie ono w lepszym nastroju do tego, co go czeka. Możesz zabrać także jego ulubione zabawki i rzeczy osobiste, np. ubranka do przebrania czy mokre chusteczki.

Miej jednak na uwadze, że jeśli dziecko źle się czuje lub łapie infekcję, należy przełożyć wizytę na inny dzień.