LASEROWE LECZENIE ŻYLAKÓW, metoda EVLA

Na czym polega leczenie laserowe żylaków:

EVLT lub EVLA (Endo Venous Laser Treatment lub Ablation, pol. – wewnątrz żylna ablacja laserowa) to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej) przy pomocy wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Włókno laserowe generuje energię w formie ciepła, która powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie ma więc potrzeby jej chirurgicznego usuwania. Metoda ta pozwala uniknąć cięć, blizn oraz często dużych krwiaków pooperacyjnych związanych z klasycznym zabiegiem.

Ból odczuwany po zabiegu jest minimalny w stosunku do operacji klasycznej. Laserowe usuwanie żylaków cechuje skuteczność leczenia porównywalna z metodami klasycznymi a także minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja i brak blizn.
Operacja laserowego usuwania żylaków trwa około 60 minut i jest wykonywana w sedacji i znieczuleniu miejscowym (tzw. tumescencyjnym, nie wymaga znieczulania przez anestezjologa) co umożliwia powrót do domu bezpośrednio po zabiegu. Zabieg wykonujemy przy użyciu nowoczesnego urządzenia generującego falę o długości wiązki 1470 nm. Pozwala ona na zamykanie nawet najszerszych pni żylnych przy użyciu niższych mocy co zapobiega oparzeniom oraz przebarwieniom skóry po zabiegu. Po zamknięciu głównego pnia żylnego, również w znieczuleniu miejscowym usuwamy same żylaki.

W naszym ośrodku wykonujemy to techniką tzw. miniflebektomi sposobem Varadego lub Mullera. Technika ta polega na usuwaniu za pomocą specjalnych haczyków nawet bardzo rozległych żylaków z ukłuć 1-2 mm, które po wygojeniu praktycznie nie są widoczne na skórze kończyn. Zabieg uzupełniamy często skleroterapią piankową teleangiektazji jednocześnie, lub kilka tygodni po zabiegu. Zamiast usuwania żylaków w/w techniką, można również żylaki ostrzyknąć pianą (tzw. skleroterapia piankowa), jednak w naszym ośrodku staramy sie nie wykonywać tej techniki z uwagi na dużą nawrotowość i dolegliwości bólowe w przebiegu pooperacyjnym.

Przygotowanie do zabiegu:

1.rano można zjeść bardzo lekkie śniadanie, jeśli zabieg będzie po południu można pić, co jest nawet wskazane.
2. proszę wygolić sobie ostrożnie nogę wieczorem lub rano w dniu zabiegu – bardzo ostrożnie nad żylakami
3. przed przyjazdem proszę wziąć prysznic (ok 2 dni po zabiegu mycie będzie troszeczkę utrudnione ze względu na stałe noszenie pończochy)
4. proszę ubrać luźne ubranie, t-shirt, spodnie z dresu, bluza, bardzo luźne buty itp, wziąć butelkę wody i coś do czytania, dowód osobisty (najszybciej się spisuje dane)
5. jeśli zażywa Pan/Pani jakieś leki na stałe to proszę dać znać co i zażyć je normalnie
6. pończochę uciskową, II-go stopnia ucisku, dopasowaną do Pana/Pani wymiarów dostarczymy w ramach ponoszonych kosztów zabiegu.
7. jeśli będzie Pan/Pani potrzebować zwolnienie ZUS, proszę zabrać NIP firmy
8. proszę oznaczyć sobie w laboratorium morfologię krwi, APTT oraz INR. Najlepiej by było, gdybyśmy wyniki badań widzieli wcześniej.
9. koszt zabiegu to 3200,00 zł
10. Proszę zabrać wynik badania USG żył.

Przebieg zabiegu:

Nowoczesne metoda leczenia endowaskularnego pozwala na zamknięcie światła dużej żyły bez wykonywania nacięć na skórze. Takiego efektu nie można uzyskać za pomocą metod tradycyjnych. Ideą zabiegu jest wprowadzenie do światła niewydolnej żyły cewnika, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczanie i zamknięcie niewydolnej żyły. Nie jest konieczne usuwanie tej żyły jak to się dzieje w tradycyjnych metodach operacyjnych. Podkreślić jednak należy, że za pomocą lasera zamykamy tylko główne, niewydolne pnie żylne. Same żylaki usuwamy, co opisaliśmy wyżej, za pomocą mini inwazyjnego usuwania specjalnymi haczykami.Bezpośrednio przed zabiegiem wykonujemy za pomocą badania ultrasonograficznego tzw. mapowania niewydolnego pnia żylnego oraz zaznaczenia niewydolnych żył przeszywających, czyli tzw. perforatorów. Następnie miejscowo znieczulamy skórę i tkankę podskórną w miejscu wkłucia portu naczyniowego.

Pod kontrolą USG wprowadzamy do żyły specjalny port naczyniowy, przez który w kolejnym etapie zostanie wprowadzony światłowód. Port wprowadzony jest przez nakłucie, rzadko nacięcie o długości ok. 2-3mm. Również pod kontrolą USG do tkanki podskórnej wokół głównego pnia żylnego podajemy znieczulenie miejscowe (tzw. tumescencyjne) i tak naprawdę jest to jedyny moment, kiedy pacjent może odczuwa pewien dyskomfort, który umożliwia jednak po paru chwilach zniesienie jakiegokolwiek odczuwania bólu w trakcie kolejnych zasadniczych etapów zabiegu. „Otaczając” żyłę płynem znieczulającym pod kontrolą USG „odpychamy” ją od skóry i mięśni (chroniąc przed ich termicznym uszkodzeniem) a jednocześnie „obkurczamy” na znajdującym się w jej środku włóknie laserowym, dzięki czemu znacznie zwiększamy skuteczność laserowej ablacji niewydolnej żyły.

Po podaniu znieczulenia wprowadzamy do portu włókno lasera i pod kontrolą USG wycofujemy włókno lasera, przekazujące energię termiczna do ściany żyły, co powoduje jej obkurczenie, zniszczenie jej wewnętrznej warstwy komórkowej tzw. śródbłonka, co prowadzi w konsekwencji do jej zarośnięcia. Jest to pierwsza, jak gdyby profilaktyczna część zabiegu. Druga część, wspomniana wcześniej polega na usunięciu samych żylaków, również w znieczuleniu miejscowym za pomocą specjalnych haczyków. Zabieg kończyn założenie opatrunków oraz specjalnych bandaży uciskowych lub pończochy uciskowej, która jest noszona przez ok 3 tygodnie po zabiegu.Około godziny po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu z dokładnymi zaleceniami oraz z ustalonym terminem kontroli.

Informacje o lekarzach wykonujących zabiegi

Marek Glinka

Dr n. med. specjalista chirurgii ogólnej i angiologii
Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, jest specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz angiologii, czyli chorób naczyń. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na Wydziale Lekarskim ŚUM w Zabrzu.
Od kilkunastu lat zajmuje się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Wykonał do tej pory ponad 2000 zabiegów operacyjnych usunięcia żylaków oraz kilkaset zabiegów małoinwazyjnych za pomocą lasera i fal radiowych. Wszystkie procedury zabiegowe wykonuje w sposób estetyczny, by uzyskać u pacjenta jak najlepszy efekt nie tylko leczniczy, ale również wizualny i kosmetyczny.
Jego zainteresowania kliniczne obejmują również diagnostykę ultrasonograficzną naczyń, leczenie powikłań niewydolności żylnej, również pod postacią owrzodzeń goleni.
Jest uznanym specjalistą również w dziedzinie proktologii. Posiada duże doświadczenie w leczeniu guzków krwawnicowych odbytu (hemoroidy), oraz innych schorzeń tej okolicy, takich jak szczeliny, fałdy i zakrzepy brzeżne i inne, głównie za pomocą metod małoinwazyjnych.
Profil jago zainteresowań obejmuje również: kompleksową terapię przeciwobrzękową u pacjentów zarówno z pierwotnymi jak i wtórnymi obrzękami limfatycznymi (szczególnie po mastektomii) kończyn dolnych i górnych; dermatochirurgię, czyli kosmetyczne usuwanie zmian skóry (guzki, znamiona barwnikowe, kaszaki i inne) metodami chirurgicznymi oraz poprzez elektrokoagulację oraz laser CO2.
Aktywnie pogłębia swoją wiedzę i umiejętności uczestnicząc w szkoleniach, warsztatach i konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, szczególnie w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz Międzynarodowego Forum Minichirurgii Żył (International Forum for Minisurgery of Varicose Veins) z siedzibą we Frankfurcie nad Menem.

Lech Mucha

Specjalista chirurgii ogólnej II stopnia
Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 1993 roku pracował w oddziałach chirurgii ogólnej w Zabrzu, Pyskowicach i Bytomiu, oraz w poradni chirurgicznej, nabywając doświadczenie między innymi w leczeniu żylaków, proktologii i ultrasonografii. W 2002 roku uzyskał dyplom specjalisty chirurgii ogólnej.
Główne zainteresowania zawodowe to diagnostyka i leczenie chorób żył, w tym laserowe leczenie żylaków i niewydolności żylnej, chirurgiczne leczenie przepuklin pachwinowych ze szczególnym uwzględnieniem metody laparoskopowej, ultrasonografia naczyń żylnych i tętniczych, brzucha, tarczycy i narządu ruchu, oraz proktologia, ze szczególnym uwzględnieniem guzków krwawnicowych (tzw. hemoroidów), szczelin i fałdów odbytu.
Uczestnik licznych zawodowych kursów doskonalących w zakresie chirurgii, proktologii i ultrasonografii.
Autor książek: Chirurdzy. Opowieści prawdziwe, i powieści sensacyjno-filozoficznej Biała Plama, wydanych w wydawnictwie eSPe.

MINI KLINIKA

DR NARCYZA WOJTOWICZAul. gen. J. Ziętka 74c
41-412 Mysłowice
(Brzęczkowice)

telefon:
+48 (32) 223-1234
lub
+48 (32) 316-0070


SilesiaMED

bezpłatna
opieka pielęgniarska
umowa z NFZ

więcej informacji »


Gabinet Kosmetologiczny

telefon:
+48 (32) 318-12-94

aktualne promocje »
Gabinet Dietetyczny

telefon:
+48 534-953-066

więcej informacji »
Specjalista Trycholog MINI KLINIKA ZDROWYCH WŁOSÓW

telefon:
+48 575 551 150

więcej informacji »